Słysząc słowo “lalka” większość osób wyobraża sobie zabawkowego bobasa lub lalkę w typie Barbie. Nie każdy wie, że lalki były używane już w czasach starożytnych. Oczywiście ich wygląd sprzed wieków znacznie odbiega od dzisiejszych lalek. Jak wyglądały te zabawki dawniej, a jak wyglądają dziś?

Lalki z przeszłości

Historycy nie są zgodni co do dokładnej daty powstania pierwszych lalek. Wiadomo jednak, iż na początku nie pełniły one funkcji zabawek. Niektóre z nich były obiektami kultu religijnego. Z czego wykonywane były pierwsze Lalki w niskich cenach, które urozmaicały dzieciom czas? Z tego, co akurat było pod ręką, czyli z kamienia, kości, drewna. Swoim kształtem często przypominały one kobiety. Z upływem czasu lalki  były coraz bardziej zaawansowane, np. podobnie jak dzisiejsze lalki mogły poruszać rękami i nogami. Rzecz jasna działo się to jedynie z pomocą człowieka, który musiał wprawić je w ruch. Jak można się domyślić, kolorystyka takich lalek była uboga, choć niekiedy malowano im twarze. Dzieci bawiły się nimi chętnie, gdyż nie znały zbyt wielu zabawek. Późniejsze lalki coraz bardziej przypominały człowieka. Były jednak wykonane z delikatnych materiałów, dlatego były raczej towarzyszami pociech niż zabawkami. Noszenie czy podrzucanie takiej laleczki mogłoby się skończyć zniszczeniem, więc najczęściej siedziały one obok dziecka, kiedy jadło lub się uczyło.

Niektóre dorosłe dziś osoby pamiętać mogą lalki porcelanowe. One również nie bardzo nadawały się do zabawy. Ich piękne stroje i starannie malowane twarze sprawiały zaś, że świetnie prezentowały się jako ozdoby na półce. Wiele ludzi gromadziło je w celach kolekcjonerskich. Niektóre dzieci żyjące na wsi samodzielnie wytwarzały sobie lalki, np. z kolb kukurydzy lub drewnianych łyżek.

Lalki dziś

Obecnie na rynku jest ogromny wybór produktów. Można zakupić lalki w różnych rozmiarach, kolorach skóry. Dostępne są lalki szmaciane, przypominające nieco te z zamierzchłych czasów, jak i interaktywne zabawki, które siusiają do nocnika i ronią prawdziwe łzy. Istnieją nawet egzemplarze, które samodzielnie się poruszają. Szeroka oferta sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Daniel