Lalki są jedną z ulubionych zabawek dziewczynek i cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Towarzyszą dzieciom od najmłodszych lat w każdej codziennej czynności, w trakcie snu, podczas oglądania bajek, czy w podróży. Lalki stają się najlepszymi przyjaciółkami dzieci, które bardzo chętnie się nimi opiekują i bawią się nimi latami. 

Dlaczego lalki są tak uwielbiane?

Zabawa z lalką to dla dziecka obraz realnego życia. Naśladując rodziców, dziecko ma silną potrzebę opiekowania się, pokazania swoich uczuć oraz poświęcenia komuś uwagi. Dziewczynki pokazują swoją troskę poprzez przytulanie, głaskanie oraz dotykanie. Często lalki stają się swojego rodzaju najlepszymi przyjaciółkami, ponieważ bardzo często dzieci mówią do lalek, opowiadają o swoich problemach, wydają nakazy, czy śpiewają im piosenki. Poniekąd zabawa lalkami rozwija słowotwórstwo dziecka i ułatwia wyrażanie własnych opinii i emocji. Opiekowanie się lalkami przynosi dzieciom wiele radości i satysfakcji, jednocześnie uczy wrażliwości i empatii. Sposób traktowania lalek pozwala na obserwację zachowania dziecka i wzorów zachowań. Przebieranie lalek, zmiany w ich wyglądzie sprzyjają rozwijaniu kreatywnego myślenia oraz kreowania własnego poczucia estetyki.

Szeroki wachlarz asortymentu sprawia, iż wybrać można lalki, które mają odpowiednie funkcje. Lalki, które mówią, płaczą, machają rękami i nogami, mrugają oczami – posiadają ludzkie reakcje. Dodatkowo lalki w różnych kolorach skóry uczą dzieci akceptacji i poszanowania innych kultur i różnych kolorów skóry. Niektóre lalki występują w zestawach, do których dołączone są różnego rodzaju elementy, takie jak smoczki, ubranka na zmianę, czapki, czy buteleczki na mleko. 

Lalki dostarczają dzieciom mnóstwo radości i uśmiechu. Możliwość poświęcania swojej uwagi lalce, opiekowanie się nią buduje w dziecku pozytywne i pożądane cechy, takie jak wrażliwość oraz zainteresowanie drugim człowiekiem. Lalki mogą towarzyszyć dziecku zawsze i bardzo często wspominane są z ogromnym sentymentem i kojarzone ze szczęśliwym dzieciństwem. 

Daniel